BrainTeasers : Set 28

Move your cursor over a BrainTeaser to see the solution.

What do the following words have in common?

BALL  WAY  BROW
TAIL   ROAD   LIGHT
A pound of apples and a pound of bananas cost $3.65, a pound of bananas and a pound of cherries cost $4.95, and a pound of apples and a pound of cherries cost $6.10.
What is the price per pound of each fruit?

Rearrange these letters to form four different six-letter words:

E  E  N  R  U  T
Complete these words by inserting the same three letters in each:

S---GH   F---RISH   C---DY
Previous Next


Bookmark Thinks.com at Del.icio.us! Digg Thinks.com at Digg.com! Bookmark Thinks.com at Google.com! Bookmark Thinks.com at stumbleupon! Bookmark Thinks.com at Spurl.net! Bookmark Thinks.com at Simpy.com! Blink this Thinks.com at blinklist.com! Bookmark Thinks.com at Furl.net! Bookmark Thinks.com at reddit.com! Bookmark Thinks.com at Fark.com! Bookmark Thinks.com at blogmarks! Bookmark Thinks.com at YahooMyWeb! Bookmark Thinks.com at Ma.gnolia.com! Bookmark Thinks.com at Netvouz!

Demand Media